zobrazit zprávu
 
Loading Translate
 EN
adopce chrtů chrti v nouzi
pejsci blogují blogy pejsků

Soumrak bohů

Irské dlouhonožky mají zase další problém. A my ho logicky máme spolu s nimi.

Greyhound v útulku

Možná si i někteří z lidí, kteří sledují dění kolem adopcí chrtů, myslí, že greyhoundi a lurcheři na Ostrovech vlastně někde v útulku „jen tak v klídku“ čekají, až si je někdo vybere, a že TO je celý problém.

Ne, TO skutečně jádro problému není. Všude čekají smutní pejsci v útulcích, stejně tak u nás, toho jsme si plně vědomi. A líto je nám všech a každého jednoho, ale…

Irský dostihový greyhound

Ale v Irsku tisíce greyhoundů každý rok bezdůvodně umírá, a to ve věku 3-4 roky. Ze zákona tomu nic nebrání. Tedy ta špička ledovce (= „smutní pejsci čekající v útulcích“) představuje vlastně malou skupinku šťastlivců, kteří se nějakým způsobem dostali alespoň do toho útulku.
(Další informace – viz náš článek Greyhound.)

Jednu dobu se zdálo, že irským greyům svítá na lepší časy. Doby, kdy byl – nejen Internet – plný drastických článků a zpráv o tom, JAK někteří tamní majitelé řeší problém se zbytečnými greyhoundy, se zdály být minulostí.
Byly to metody, které – nebo jim podobné – důvěrně známe dodnes ze Španělska (chrti toulající se s uřezanýma ušima a vydlabaným chipem, aby nebyla možná další identifikace, pytle s mrtvolkami povalující se na pobřeží, nebo "podnikatel“, který provozoval cosi jako "sběrné suroviny" a vysloužilce za poplatek 10EUR střílel u sebe za domem na zahradě a zakopával tamtéž (tato kauza vyplavala na světlo a bylo dokázáno, že v průběhu let šlo o tisíce psů)... a další hrůzy.
Toto všechno se dělo v Irsku, greyhoundí velmoci a není tomu dávno. A nyní máme spolu s dalšími lidmi a organizacemi, které mají možnost dění zblízka pozorovat, obavy, že se doba temna vrací zpět.

Snížení příspěvků na adopci greyhoundů

S účinností od tohoto měsíce zavedli irští mocní (dostihová federace a její nadace zodpovědná za adopce vysloužilých dostihových chrtů) velmi drastická opatření a výrazně snížili své příspěvky na adopce.

To se přímo dotýká:

  1. našich partnerů, útulku PAWS, kteří jsou nyní nuceni bojovat s ještě většími finančními problémy
  2. nás a stejně tak dalších organizací, které se adopcemi irských greyhoundů zabývají; polopaticky: příspěvek na transport pejsků ze strany těchto autorit byl snížen o 30 EUR/pes, my ale za převoz pejsků z Irska platíme pevnou cenu a tato částka prostě bude chybět…
    Při deseti pejscích už se jedná o 300 EUR. Kde jinde je vzít?
  3. Zejména a především to zasáhne vysloužilé dostihové greyhoundy jako takové

Proč jsou menší šance pro chrty v nouzi?

Jak? Proč?

  • jelikož je pravděpodobné, že psi budou útulky v menší míře opouštět, je logické, že útulky jich budou moci přijímat ještě méně než dosud

  • seznamy čekatelů na umístění do útulku jsou už nyní velmi dlouhé, už za současné situace ztrácí řada majitelů trpělivost a řeší záležitost „jinak“

  • šance na záchranu greyhoundů čekajících na jistou smrt v dog poundech (vysvětlení opět viz článek Greyhound) byly předtím mizivé… nyní nulové (přeplněné útulky si je prostě nebudou už vůbec moci dovolit přijmout)

  • majitelům vysloužilých dostihových greyhoundů už nemá být doporučováno, ale nařizováno, aby veterinární úkony, které je nutné před adopcí provést, zajistili před umístěním do útulku a na vlastní náklady. To zní sice hezky, považte ale, že tyto náklady se mohou vyšplhat na 250 EUR – to není částka, kterou by každý majitel byl ochoten do svého vysloužilce investovat... Už asi sami tušíte, co z toho opět vyplývá…

Spolu s dalšími organizacemi posíláme irským bohům naše nesouhlasné vyjádření a žádáme je, aby se probudili. Jak se zdá, mají tendence šetřit na nepravých místech.
Co z toho všeho obecně vyplyne? Uvidíme…

Adopce irských chrtů v nouzi

Co z toho vyplývá pro nás?
Irští greyhoundi stále potřebují pomoci. Nutně. Víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Každý rok jich tisíce odchází někam, odkud se už nevracejí a pokud bohové neotevřou oči, bude jich tam odcházet brzy ještě více.

Některým z nás právě teď spinkají ti zachránění šťastlivci doma na pelíšku nebo na gauči. Získali si naše srdce a neumíme si představit, že by to mohlo být jinak. Jejich bráškové a ségry bohužel ale čekají tam na druhé straně. Dokážeme jim pomoci?

Kitty
Kitty - zuby
Kitty, nový přírůstek v útulku; foto PAWS


 

Aktuálně

Chrti v nouzi
materiály na podporu adopce

Zde si můžete stáhnout materiály pro propagaci:
chrti v nouzi
Děkujeme :-)Chrti v nouzi děkují za péči a podporu MVDr. Ivo Hylákovi a jeho týmu
Vyvet

Program adopce chrtů ohrožených smrtí nebo strádáním v zemi jejich původu (greyhound a lurcher)