zobrazit zprávu
 
Loading Translate
 EN
adopce chrtů chrti v nouzi
pejsci blogují blogy pejsků

Chrt není plyšová hračka

Tento text je určen pro ty z vás, kteří jste objevili naše stránky a nyní uvažujete o adopci některého z pejsků.
Dříve než nám napíšete nebo zavoláte, přemýšlejte prosím chvíli nad následujícími řádky.

Nyní jste možná plní emocí a máte velkou potřebu pomoci některému z pejsků, vyrvat ho z nedobrých podmínek, poskytnout mu svou náruč, a zkrátka a dobře ho zachránit… ale… prosím, snažte se chvíli klidně přemýšlet a své rozhodnutí pomoci některému z ohrožených chrtů domyslet do důsledků.

Možná to teď nebude znít pěkně – jste však skutečně připraveni mít svou náruč otevřenou také za týden, měsíc, rok či pět let?

Jste OPRAVDU a REALISTICKY připraveni na to, že vybraný pejsek:
- se třeba bude po příjezdu bát neznámých věcí, zvuků, jevů, možná dokonce i vás nebo členů vaší rodiny?
- nebude „předpřipravený“, nebude zvyklý žít v bytě, a že vy jste tou osobou, která ho toto musí naučit?
- nebude rád sám?
- nemůže žít venku v boudě a na zahradě či kotci, byť jsou třeba vaši jiní pejsci takto navyklí?
- prostě potřebuje cítit vaši blízkost?
- může např. být, jako každý jiný pes či živý tvor, také někdy nemocný, mít špatnou náladu…
- bude žít – v závislosti na jeho současném věku – dalších …x-let? - bude potřebovat každodenní péči, bez ohledu na to, zda vám se to zrovna hodí?

Jste opravdu připraveni věnovat mu, zvláště v prvních týdnech, kdy skutečně přijde do pro něho zcela neznámého světa, zvýšenou trpělivost, pochopení?
Budete si tím jistí třeba i tehdy, když budete utírat 10 loužičku z vašeho nového, bílého koberce?
Jste smíření s tím, že první noci může pochodovat po bytě, zrychleně dýchat, třeba i poplakávat, a že opravdu nemá tlačítko, kterým by se dal vypnout?

Uvědomujete si, že pokud máte spíše méně času, je značně nerozumné vybrat si mladého, aktivního pejska, který potřebuje spíše „zaměstnat“, „pracovat“ atd., a který se bez toho bude pravděpodobně nudit, „kňourat“, „okusovat věci“ a chovat se jinak „obtížně"?
A naopak – že po pejskovi spíše seniorského věku těžko můžete chtít, aby s vámi „sportoval“?

Pokud máte malé děti – uvědomujete si prosím, že je řeč o velkých psech, kteří – ač povahově laskaví a přátelští a velmi vlídní – mají v kohoutku 65 – 75 cm? Dokážete svým dětem vysvětlit, jak se k takovému psovi chovat?
Dokážete se potom opravdu řídit našimi radami, co dělat a čeho se naopak vyvarovat?

Jste si vědomi skutečnosti, že kromě malých štěňat, mají všichni naši pejsci svou minulost (která byla mnohdy velmi krušná), a že je značně nefér chtít pejska po pár dnech „reklamovat“:
a) protože si na vás ještě nezvykl
b) protože si chce hrát a na vás je toho moc
c) protože si hrát nechce
d) protože se hýbe
e) protože se hlasitě projevuje
f) protože je trochu jiný, než jste si mysleli
g) protože každý nemusí mít hygienické návyky, které si neměl kde osvojit, a vy musíte toto pejska naučit
h) protože není zvyklý na to, na co vaši pejskové doma, které máte od štěňátek
i) protože je to vlastně pes…?
...

Tak. Odradili jsme vás? Neodradili? Pak prosím čtěte dále. Není našim cílem potencionální zájemce o adopci strašit. Výše uvedené věci se pochopitelně netýkají každého pejska – každý z nich je jiný a na nové věci nereagují podle jedné šablony... Některé věci jsou jim však společné a mohou se tedy týkat také vás.
Zažili jsme už situace, kdy majitelé výše uvedené situace prostě nedomysleli a adoptovaný chrt se nám vrátil zpět. Ano, umíme takovou situaci vyřešit, byli bychom však rádi, aby se pokud možno neděly – snad si umíte představit, že každé takové přesouvání pejska odněkud někam, představuje pro daného psa problém.
Prosíme tedy, abyste naše slova brali vážně.

Občas od vás dokonce slýcháváme, že otázky v našem dotazníku jsou téměř směšné, že většina věcí je „přece jasných“… Víte, vše na světě je relativní – co se zdá jasné TEĎ, může zítra vypadat jinak, nad čím Mařenka mávne rukou, Jeníčka vyděsí… Co je pro někoho „v pohodě“, je pro jiného „katastrofa“.

Občas se na nás dokonce koukáte tak trochu s úsměvem, někdy i dotčeně, jaké že to hloupé otázky vám v dotazníku a při osobních pohovorech klademe.
My ale musíme. Bohužel nemáme nadpřirozené schopnosti a neumíme vás poznat a pochopit jinak než tím, že si s vámi povídáme a klademe – pro někoho třeba i směšné – dotazy.
A přesto – i tak vám do hlav nevidíme, i tak nás dokážete překvapit. Prosíme, buďte k sobě i k nám upřímní.
My se totiž můžeme domnívat a předpokládat, představovat si… nemůžeme ale vědět…

A tak se např. může stát, že si nám tři dny po adopci novopečený majitel stěžuje, že pes „štěká a skáče kolem dětí, protože si s nimi chce hrát a dotyčný má strach, aby jim nějak neublížil" (ač pes vskutku agresivní není), "protože přeci jen je celkem velký“ (ač mu předtím byl při pohovoru demonstrován pes cca o 10cm vyšší a opravdu značně aktivní…) či někdo jiný zoufá, že „pejsek chce k němu do postele“, a že vůbec to celé funguje nějak divně, protože pes prostě "chce být s ním" (opravdu divné?!?)... „a že takto by to nešlo, neboť on vstává ráno do práce a nemůže se vyspat“...

Teď se možná usmíváte – my zde však mluvíme o důvodech, které skutečně vedou některé lidi k vrácení psa! (My si psa v těchto případech vždy samozřejmě vezmeme zpět a začínáme hledat nového, vhodnějšího, empatičtějšího, realističtějšího dvounožce, takřečeného páníčka či paničku... a v mezičase se v pochmurných úvahách zabýváme tím, jak by byla situace jednodušší, kdybychom přeci jen někde uměli sehnat křišťálovou věšteckou kouli kouzelníka Padrnožky... Kouzelníci ovšem bohužel nějak došli…)

Chtěli bychom ještě podotknout, že v takových případech neprovedli psi naprosto nic „špatného“… Pouze se chovají jako pejsci, kteří přišli do nového prostředí, a jako takoví potřebují krapet pochopení a pomoci s adaptací na svět, v němž je všechno nové.
A možná se vlastně „jen“ chovají jako pejsci…

Ano, jsme schopni najít psa vhodného do vašeho prostředí.
Nejsme však schopni najít pejska, který by se hodil do prostředí, v němž adoptovaný chrt bude vnímán jako přítěž, jako problém, jako komplikace.
Nebavíme se zde o zboží, které se v záruční lhůtě vrátí…
Mluvíme zde o živýchcitlivých bytostech, nikoli o plyšových hračkách.

Nuže… nazlobili jsme vás? Pak se omlouváme, to našim cílem nebylo. Nebo… máte stále ještě chuť některému z pejsků čekajících na domov pomoci a jste si i po přečtení tohoto článku jisti, že jste mu schopni nabídnout a zajistit plnohodnotný psí život se vším, co k tomu patří?

V tom případě budeme velmi rádi, když nám napíšete nebo zavoláte.

 

Aktuálně

Chrti v nouzi
materiály na podporu adopce

Zde si můžete stáhnout materiály pro propagaci:
chrti v nouzi
Děkujeme :-)Chrti v nouzi děkují za péči a podporu MVDr. Ivo Hylákovi a jeho týmu
Vyvet

Program adopce chrtů ohrožených smrtí nebo strádáním v zemi jejich původu (greyhound a lurcher)