A je to tady! Nadešel čas spustit prodej nástěnného a stolního kalendáře Chrti v nouzi pro rok 2024...

Nástěnný kalendář vznikal v Brně u hradeb pevnosti Špilberk za účasti adoptovaných chrtů z Brna a nejbližšího okolí.
Fotky vytvořil mladý fotograf Pavel Hermann z Moravského Krumlova. Miluje zvířata, pohyb a dobré lidi. Proto zvířata také často fotí. Jak sám říká: "Zvířata nám mnohdy ukazují, co je v životě opravdu důležité. Často nám na naší cestě dělají společníky spoustu let a zažívají s námi šťastné i smutné chvilky." 💓 Sám má pejska, křížence středního vzrůstu Buddyho, který mu je skvělým parťákem. Proto ho nabídka focení kalendáře pro Chrty v nouzi ohromně nadchla. Při focení se sešla skvělá parta dlouhých nosů i jejich pánů a všechny to, včetně fotografa, velice bavilo. 🙂 Fotografovi patří náš obrovský dík za čas, energii, trpělivost a preciznost, kterou nafocení kalendáře věnoval. 💗 https://hermiphoto.cz/

Stolní kalendář jsme opět zaplnili snímky z vašich rodinných archivů. 📸 Děkujeme také reklamní agentuře m-ARK, která si vzala na starost konečnou grafickou úpravu a tisk obou kalendářů. https://www.m-ark.cz/

Cena nástěnného kalendáře ve formátu A3 je 300,- Kč. Cena stolního kalendáře je stejná.
K ceně kalendáře je třeba připočítat cenu za dopravné a balné, která je ve výši 90,- Kč.
Kalendáře budeme distribuovat prostřednictvím Zásilkovny. Nepotřebujeme tedy vaši doručovací adresu, stačí si níže vybrat výdejní místo, které máte nejblíž a které vám nejlépe vyhovuje pro vyzvednutí balíčku. https://www.zasilkovna.cz/pobocky

Objednávky s typem kalendáře, počtem požadovaných kusů, vaší e-mailovou adresou, telefonním číslem a vybraným výdejním místem zasílejte na chrtiaukce@seznam.cz. Objednávat můžete za 3, 2, 1... TEĎ! 🙂

 schovat zprávu  / (nezobrazovat zprávu)
 
 
Loading Translate
 EN
adopce chrtů chrti v nouzi
pejsci blogují blogy pejsků

Péče o chrta

Péče o chrta – rady, tipy aneb jak začít?

Tyto informace by vám vám a vašemu novému pejskovi měly pomoci při vzájemném poznávání a vybudovat vztah, založený na vzájemném respektu, lásce a přátelství.

Váš pes přijede naočkovaný, odčervený, kastrovaný a vybavený čipem. Připravte si pro něho: vodítko, obojek, případně náhubek. Měli by jste mít nachystány dvě misky, jednu na vodu a jednu na krmení. Nezapomeňte také na vhodný pelíšek. S jeho výběrem vám rádi poradíme a doporučíme osvědčené výrobky. Dalšími základními potřebami jsou nepromokavý obleček, rukavice nebo gumové, měkké „hřebílko“ na kartáčování, případně měkký obojek s a identifikační známkou k nošení po bytě. Psa je nutné venčit na pevném vodítku připojeném na speciální obojek pro chrty.

Důležité:

 • Pes musí vždy venku nosit identifikační známku.
 • Nikdy nepoužívejte natahovací vodítko typu flexi! Chrti jsou schopní zrychlit z klidu na 40 km/h během okamžiku a s natahovacím vodítkem může dojít k tragickým důsledkům.

Je velmi důležité umístit psovi obojek na správném místě. Měl by ležet těsně za ušima na nejužším místě krku a měl by být jen tak pevně utažen, aby se mezi něj a krk psa vešly dva prsty. Ale nebojte se, my vám ukážeme, jak to správně udělat. Na začátku doporučujeme, aby jste si s sebou na procházky brali náhubek. V některých případech může pomoci při seznamování s jinými pejsky. Po nějaké době, kdy už budete znát společenské chování vašeho psa, nebudete náhubek potřebovat.

Tajgy
Foto Petra

Příjezd domů

Až pes dorazí k vám domů, mějte na paměti, že nikdy předtím nejspíš nebyl v domácím prostředí.

Na vše si na vše postupně zvykne, ale musíte mu dopřát čas, pak bude chtít být neustále po vašem boku. Věřte, že se stane miláčkem celé rodiny a přinese vám mnoho radosti!

Domácí spotřebiče jako vysavače, pračky, televize atd., které nám přijdou běžné, jim budou cizí a zpočátku je mohou lekat.

Po příjezdu domů vezměte psa na zahradu nebo jiné venčící místo, počkejte, až si uleví a pak ho pořádně pochvalte. Oslovte ho jménem a dejte mu pamlsek. Toto opakujte první den přibližně každou hodinu a pak ho začněte brát ven pravidelně, např. před krmením a po něm.

Pak psa proveďte bytem nebo domem na vodítku, ať má příležitost se se vším v klidu seznámit. Po chvíli ho pusťte z vodítka, sedněte si a dovolte mu, aby si prohlédnul vše sám. Ujasněte si domácí pravidla hned od začátku, aby pejsek věděl, co smí a nesmí. Všichni členové rodiny se musí těmito pravidly řídit, aby pes nebyl zmatený a jasně chápal své místo v rodině, řečeno psím jazykem: ve smečce.

První dny v novém prostředí budou pro psa náročné, a proto může být znepokojený a neklidný. Ocitnul se totiž nyní v tichém, klidném prostředí, i když byl dosud zvyklý jen na hlučný domov v psinci. Příznaky úzkosti jsou chození, zrychlený dech, průjem, odmítání potravy a vody a kňučení v noci a/nebo o samotě. Úzkost se někdy také může projevit ničením věcí. Buďte prosím trpěliví, než se pejsek přizpůsobí. Noční lampa nebo potichu puštěné rádio může psovi pomoci překonat strach, když je doma sám nebo potmě.

Blacky
Foto Tereyska

Čistota

Nemůžeme vám garantovat psa zvyklého žít v bytě, ale naprostá většina chrtů čistotných je a jakmile zjistí, kde chcete, aby se vyprazdňovali, budou rádi tyto zvyky dodržovat.

Trénink čistoty by měl začít okamžitě, jakmile pes dorazí domů. Ihned ho vezměte ven a až si uleví, odměňte ho pamlskem.

Toto přes den často opakujte v pravidelných intervalech. Je dobré brát psa ven na pravidelné krátké 5minutové procházky. Je velmi nepravděpodobné, že by měl pes během této doby příležitost ulevit si doma, a proto se rychle naučí, že na záchod se chodí ven.

Pokud si přeci jen pes uleví doma, mějte na paměti, že trestání nic nevyřeší a může celou situaci ještě zhoršit. Místo toho se naučte předvídat, kdy bude pejsek muset vykonat potřebu, vezměte ho ven a pochvalte a odměňte ho, když se mu to podaří venku.

Každou "nehodu" doma pečlivě vyčistěte přípravkem na odstranění biologických skvrn, který také odstraní pach. Jinak se může stát, že pes se na toto místo bude chtít vyprazdňovat i v budoucnu.

Vezměte psa ven po jídle, když vstane, vždy předtím než půjde spát a samozřejmě i mezi tím.

Pes, který potřebuje vyvenčit, je neklidný, pochoduje tam a zpět, kňučí nebo škrábe na dveře. Zpočátku se může stát, že se psi takto projevovat nebudou, protože jsou zvyklí na život v psinci, ale chrti jsou čistotní a učí se velmi rychle.

Krmení

Mnoho nových rodinek již z vlastní zkušenosti ví, jak a čím budou svého pejska krmit. Na trhu je v dnešní době obrovská nabídka krmiv pro psy, z které si lze vybrat. Nyní vám poradíme, jak udržet vašeho chrta zdravého a v kondici. Informujte se na druh krmení, kterým byl pes krmen a postupně ho zvykejte na změnu.

Voda

Vždy by měla být čerstvá a pravidelně měněná. Nikdy psa nenechávejte bez vody.

Granule

Jsou nejefektivnějším a nejvýhodnějším způsobem krmení. Pes tak bude dostávat všechny potřebné bílkoviny, vitamíny a minerály. Při koupi vyberte krmivo, které bude obsahovat přibližně 20% bílkovin, což je pro vašeho psa ideální. Granule navlhčete vlažnou vodou. Dodržujte instrukce dávkování uvedené na obalu dle váhy svého psa. Doporučujeme krmnou dávku rozdělit na dvě části, je to šetrnější pro zažívání.

Věnujte pozornost stolici vašeho psa. Pokud by byla řídká (neplatí pro několik prvních dnů po příjezdu, kdy pejskové mohou mít průjem z důvodu stresu způsobeného celkovou změnou životního rytmu), zkuste změnit značku granulí. Všeobecně jsou granule vyrobeny na bázi sucharů nebo obilovin. Kvalitní psí konzervy mohou granule příjemně ochutit. Stejně dobře poslouží vařené maso a vývar zbavený mastnoty (nebo zředěný vodou).

Čerstvé maso a zelenina

Všem chrtům bude tato odměna chutnat. Nepotřebují ho ale každý den a mělo by být součástí hlavního chodu. Důležité však je nekrmit současně v jedné dávce syrovým masem i granulemi.

Pamlsky a psí žvýkačky

Pomohou zažívání vašeho psa a také přispějí k čistotě jeho zubů. Můžete je také používat jako pomůcku při tréninku a také samozřejmě jako odměnu navíc. K čištění zubů jsou výborné také větší kusy usušeného chleba. Zkuste ho pejskovi nabídnout ke žvýkání.

Přílohy

Přidáním čajové lžičky slunečnicového či rybího oleje do hlavního chodu podpoříte lesk srsti svého psa. Také můžete jednou týdně podat vařená vejce. Navrch můžete nasypat sýr, který je i výbornou výcvikovou pomůckou. Zdravým pamlskem jsou rovněž olejové ryby jako sardinky nebo rybí filé.

Velmi dobré je také podávat vitamíny a minerály (Roboran, Fitmin a mnoho jiných, rádi vám poradíme s výběrem) posilující zdravý vývoj srsti, pokožky i drápů. Na českém trhu také existují výborné bylinné přípravky, které velmi dobře působí jak na vývoj zdravé srsti, tak imunitu, klouby atd. (např. řada Phytovet)

Čokoláda, rozinky, sůl a syrová cibule jsou pro psy jedovaté, protože je nedokáží strávit. Podávejte jim pouze psí pamlsky. Informujte o tom prosím i návštěvyděti. Myslete na nebezpečí, které hrozí, pokud se pes dostane k otevřeným plechovkám nebo sklu ve vašem odpadkovém koši. Mějte proto koš vždy zajištěn. Nikdy nedovolte psovi, aby se venku probíral odpadky. Může tam být otrávená návnada, která by mu mohla způsobit vážné onemocnění nebo i smrt.

Psa před dlouhou cestou příliš nekrmte, vezměte mu sebou pouze vodu na přestávky. Nikdy psa nekrmte před aktivitou nebo těsně po ní. Vždy počkejte alespoň hodinu. Chrty doporučujeme krmit z misky položené na vyvýšeném místě. Protože mají dlouhý krk a nohy, že je pro ně velmi nepohodlné jíst z misky na podlaze. K těmto účelům je velmi vhodný stojan, který koupíte v chovatelských potřebách. Otočený kbelík také zpočátku poslouží svému účelu. Pokud se vyskytnou problémy s krmením, obraťte se na nás s důvěrou. Pravděpodobně jsme se s tímto problémem již setkali a rádi vám s ním pomůžeme.

Přátelíme se

Pokud již psa máte a uvažujete nad adopcí chrta, nabízíme vám několik tipů na jejich seznámení.

První setkání by se mělo uskutečnit na neutrální půdě, tedy ne na místě, kde venčíte svého psa, protože to považují za své další území. Pejsky s náhubky mějte na povoleném vodítku a dovolte jim vzájemně se očichat. Procházejte se do té doby, než se psi uvolní a pak je vezměte zpět do domu nebo na zahradu. Ujistěte se, že všechny hračky, pelíšek, kosti, misky na jídlo a voda vašeho psa jsou schovány, aby psi neměli příležitost se kvůli nim nepohodnout. Vašemu původnímu psovi se v této fázi nemusí líbit, že si nováček hraje s jeho hračkami. Až dáte tyto věci zpět, zabezpečte, aby jich bylo dost pro oba psy.

Aby jste se vyhnuli problémům mezi pejsky v budoucnosti, nezapomeňte vždy podpořit vůdce vaší smečky. Vůdce smečky nejdřív projde dveřmi, první bude vyžadovat pozornost a bude první u misky s krmením.

Přestože chrti přijdou během života do styku zpravidla jen s dalšími chrty, je překvapující, jak rychle si po počáteční ostražitosti či nejistotě zvyknou na ostatní rasy. Všichni psi i feny odcházející do adopce jsou kastrováni a za krátkou dobu budou se svým novým spolubydlícím dobří kamarádi.

Tajgy
Foto Petra

Ohňostroje

Jakékoli zvíře, psa nevyjímaje, se může bát hlasitých zvuků. Ohňostroje, bouřky, hřmění a blesk mohou psy děsit. Pokud možno, nenechávejte je o samotě. V období ohňostrojů berte psa na procházku před setměním. Až se setmí, zatáhněte závěsy a pusťte rádio nebo televizi. Pes vás bude pozorovat a čekat na vaši reakci na tyto zvuky, proto se snažte nereagovat. Umožněte mu jít tam, kde se cítí bezpečně a nehýčkejte ho – tím by na zvuky okolo reagoval ještě více.

Rozptylovače, které mívají v nabídce veterináři, by mohly pomoci při uklidnění. Tento přístroj se zapojí do zásuvky a vysílá uklidňující feromony podobné těm, které produkuje fena krátce po porodu štěněte. Tyto feromony ve vašem psovi vytvářejí ‚pocit bezpečí‘a jsou velmi efektivní. Pokud ohňostroje způsobují vašemu psovi nepřiměřený stres, zkuste s veterinářem prodiskutovat další alternativy. Před obdobím ohňostrojů můžete také trénovat psa tím, že mu budete nejdříve potichu, potom hlasitěji pouštět nahrávky ohňostrojů a jiných podobných zvuků (např. z internetu, www.youtube.com atd.). Postupně hlasitost zvyšujte, pes si na tyto zvuky zvykne a pravděpodobně nebude vystrašený, když je znovu uslyší. Existují také homeopatická léčiva a bylinné přípravky.

Všeobecná péče

Chrti jsou báječnými mazlíčky, ale je potřeba mít na paměti pár jednoduchých věcí.

Uši

Uši by měly být prohlíženy pravidelně, a i když ušní infekce nejsou u chrtů obvyklejší než u jiných plemen, mohou se přesto objevit. Pravidelné čištění vnějšího ucha vatovým tampónem s teplou vodou pomůže uši očistit od mazu, který zachycuje bakterie způsobující infekce. U veterináře nebo v chovatelských potřebách také můžete pořídit speciální ubrousky. Pokud pes třepe hlavou, škrábe si ucho a problém přetrvává, vyhledejte radu veterináře. Infekce se lehce vyléčí antibiotickou mastí nebo kapkami. Mnoho greyhoundů má citlivé uši z dob závodění závodění (kvůli kontrole tetování), proto buďte opatrní při manipulaci s nimi.

Kontrola parazitů

Pravidelným čištěním chrta velmi rychle zjistíte, zda nechytnul blechy nebo klíšťata. Na trhu je mnoho produktů na ochranu proti parazitům, ale ty nejúčinnější pořídíte ve veterinární ordinaci. Odstraňte blechy hřebenem (viz. obrázek str. 11), a vykoupejte psa v šampónu proti blechám, ale pamatujte, že koupel z psa odstraní pouze dospělé blechy. Pro rozsáhlejší ochranu a zahubení nedospělých blech budete muset ošetřit psa (sprej, ampule) a váš dům, hlavně koberce a ložní prádlo. Na textilie je vhodný sprej, který pořídíte u veterináře nebo ve zverimexu.

Váš pes bude před odchodem z útulku odčerven. Dále ho bude nutné pravidelně odčervovat, s čímž vám poradí váš veterinář. Doporučujeme opakovat odčervení každé tři měsíce.

Tlapky a drápky

Tlapky a drápky byly zejména pro greyhoundy během jejich závodní kariéry velmi důležité a budou potřebovat také vaši důkladnou péči. Jejich drápky byly pravidelně stříhány nakrátko a všimnete si, že rychle rostou. Až se uklidní, dovolí vám je kartáčovat. Až vám budou důvěřovat, pevně držte jejich tlapky a opatrně nůžkami na drápky vodorovně ustřihněte malý kousek drápku. Eventuálně zapilujte pilníkem na drápky. Po běhání venku zkontrolujte psovi polštářky, tlapky a nohy. To je důležité hlavně pokud pes běhal na větším prostranství, které jste neměli možnost celé předem prozkoumat. Ostré kameny, větve, trny a sklo mohou způsobit řezná poranění nebo se mohou dostat do tlapek. Umyjte tlapky v teplé mýdlové vodě a pokud to bude nutné, vyhledejte veterinární pomoc.

Kůže a srst

K tomu, aby byla srst vašeho psa zdravá, budete potřebovat čistící rukavici, dobrý kartáč s pevnými štětinami nebo gumové hřebílko. Na pravidelné čištění v závodním psinci jsou greyhoundi zvyklí a většina bude stát a užívat si tuto pozornost. Pokud potřebují koupel, zajistěte, aby rychle uschli a umožněte jim lehnout si na teplé místo.

Mnoho greyhoundů má na těle holá místa, zejména na kostnatých výrůstcích nebo na stehnech. Může to být způsobeno špatnou podestýlkou, nebo také stresem. U některých pejsků je tento problém genetického původu. Srst vašeho psa se zlepší dobrou stravou, měkkým pelíškem a pravidelným kartáčováním. Potom bude lesklá a zdravá. Někteří psi mohou mít po těle jizvy z dob jejich závodění (nebo lovu). Po vyléčení nebudou způsobovat žádné komplikace.

Imaverol roztok na zředění se dá zakoupit u veterináře a je cenově dostupný. Většinou jde o více koupelí – např. tři koupele po třech dnech, opakuje se čtvrtý den koupel znova, pomáhá i na plíseň, lupy a podrážděnou,nemocnou pokožku. Stará srst rychle odchází a hezky se obnovuje. Dávkuje se 20ml roztoku do 1litru vody, (někdy lze dostat u veterináře naředěné v "injekčních obalech", směs se rozmíchá). Postup: Psa namočíme teplou vodou, potom přelejeme celé jeho tělo naředěným roztokem na srst i kůži (např. pomocí 1l PET lahve), pořádně vmasírujeme. Nesplachujeme. Psa trochu osušíme a zabalíme, pokud se nechá, aby byl v teple. Za tři dny (a potom další tři dny) se vše zopakujeme. Dalším dobrým doplňkem jsou např. Derma-pet kapsle (olej pupalky dvouleté a brutnáku lékařského). Tyto přímo pomáhají zlepšit kvalitu srsti a její obnově. Třezalkový olej lze běžně zakoupit v lékárně. Po koupeli, „vyhřebelcování“ srsti nebo kdykoli jindy si kápněte olej do dlaní, rozemněte a pejska hlaďte. Srst se krásně promastí a získá lesk.

Zuby

Dobrá zubní hygiena je velmi důležitá.

Psi, stejně tak jako lidé, mohou onemocnět zánětem dásní (bakteriální infekce) a mohou trpět kazy a bez potřebné péče zuby ztratit. Zánět dásní je primární příčinou špatného dechu u psů.

Běžné žvýkací pamlsky, syrové kosti (např. morkové) a zubní pamlsky (dostupné v chovatelských potřebách) trochu pomohou s nahromaděním zubního kazu, avšak čištění zubů je nejefektivnějším způsobem péče o zuby. Někteří psi vás nechají čistit zuby okamžitě, jiní budou potřebovat upevnit důvěru.

To lze udělat v několika fázích: - prvních pár dnů psa jemně hlaďte po tlamě - jakmile to pes akceptuje jako mazlení, můžete přistoupit ke zvedání jejich rtů, a přitom je stále chvalte za spolupráci. - až vám pes bude důvěřovat, nechá si od vás jemně vyčistit zuby. Používejte měkký kartáček a pastu na zuby pro psy - většinou bývá s příchutí kuřete nebo hovězího masa. Toto bude pro psa opravdová pochoutka, bude jim to moc chutnat a budou zkoušet kartáček žvýkat! Psí kartáčky na zuby a pasta pro psy jsou dostupné v chovatelských potřebách nebo u vašeho veterináře.

Kontrolujte zuby a dásně pravidelně a pokud máte pochybnosti, navštivte veterináře.

Lucky
Foto Lucky

Horko a chlad

Chrti jsou obzvlášť citliví k extrémním teplotám, protože mají na těle jen velmi málo tuku.

Tato skutečnost je více zřejmá v chladném počasí a méně v horku. V zimě jim poskytněte obleček na zahřátí. Jsou-li vystaveni velké zimě, hrozí jim zápal plic. Oblečky by měly být tak velké, aby zakrývaly tělo psa od krku až po ocas.

Stejně tak jako ostatním psům, i chrtům je během teplých dnů velmi horko. Budou zrychleně dýchat, také mohou být mrzutí (stejně jako lidé) a budou si hledat chladné místo k ležení. V teplém počasí nechte chrta v klidu, jak to jen půjde. Připomeňte dětem, aby se s ním mazlili co nejméně. Zchlaďte ho vlhkou žínkou a chraňte ho před sluníčkem krémem na opalování nebo stínem, pokud se rozhodnou odpočívat venku. Může to znít bláznivě, ale pokud na zahradě pofukuje vítr, může působit jako nejchladnější místo, ale psi neví nic o UV záření a mohou se nepříjemně spálit.

V teplém ročním období berte psa na delší procházky brzy ráno nebo večer, až se ochladí. Pokud se bude zdráhat jít ven, umožněte mu vyvenčit se na zahradě nebo u domu a pak ho nechte odpočívat.

Jestliže moc nejí, je nejlepší podávat krmivo ráno nebo později večer. Nemusíte se bát, pokud nemá jiné příznaky nemoci.

Nikdy nenechávejte psa v horkém pokoji nebo autě – mohl by zemřít během 10 minut.

Příznaky úpalu jsou vyčerpání, velmi zrychlené dýchání a kolaps. Pokud si myslíte, že váš pes vykazuje tyto příznaky, co nejrychleji ho ochlaďte studenou vodou nebo ledem pokládaným na hlavu a záda. Pokud se stav okamžitě nezlepší, ihned vyhledejte veterinární pomoc.

Blacky
Foto Petra

Problémoví jedinci

Většina chrtů se spokojeně začlení do rodinného života. Přesto existují i někteří problémoví pejsci, kteří také hledají domov. Toto jsou psi s tzv. poruchami chování, extrémní bázlivostí nebo takoví, kteří jsou příliš ohromeni světem za branami psinců a mají problém se přizpůsobit nebo mají strach ze samoty. Všichni tito psi potřebují speciální domovy, které vyhoví jejich individuálním potřebám, a kde budou moci najít svůj vnitřní klid, aby se mohli začlenit do života mimo psinec.

Typickými příznaky problémů s přizpůsobením mohou být vytí, štěkání nebo žvýkání zařízení a kování nebo dokonce kálení v bytě v době vaší nepřítomnosti. Pes byl zvyklý na přítomnost jiných psů, trenéra/majitele, zaměstnanců útulků a lidí, kteří jej brali na vycházky, a proto samota pro něho může být na začátku velmi stresující. Zkuste mu dát kus vašeho obnošeného oblečení.

Co budete muset udělat je snížit jeho citlivost a povzbudit jeho sebevědomí a důvěru. Pokud vás pes následuje kamkoli po domě, musíte ho zastavit, povzbudit, aby se vrátil na místo a zkuste znovu opustit pokoj, a to opakujte až do chvíle, kdy mu nedude dělat problém spustit vás z očí. Pes si také bude spojovat proces vašeho oblékání kabátu a braní klíčů se začátkem období samoty a může být znepokojený. Aby přestal být nervózní, svlékněte si kabát, dejte klíče zpátky a pokračujte v normální domácí rutině. Po chvíli se zase oblékněte, znovu si vezměte klíče a pak bez jakéhokoli náznaku nervozity položte klíče zpět, svlékněte si kabát a takto vše opakujte tak dlouho, až to vašeho psa vyloženě začne nudit.

Můžete také podpořit jeho sebevědomí tím, že ho zavřete do pokoje kde spí a vy se budete jen na malou chvíli pohybovat po bytě sami, a takto ho budete postupně zvykat na dobu, kdy budou skutečně sami doma. Až budete odcházet z pokoje, neměli by jste z toho být vůbec nervózní, protože tak se pes naučí, že zůstat sám doma je běžná každodenní záležitost.

Vašeho pejska bude také uklidňovat, pokud mu necháte potichu hrát rádio. Poté by jste měli být schopni na krátký čas odejít z domu, třeba na konec ulice a zpět, aby se pes naučil, že se určitě vrátíte zpátky.

Pokud je pes mimořádně citlivý a ani zvýšené sebevědomí nezlepší jeho chování, pak možná bude potřeba použít domácí klec pro psy nebo jako alternativu, člověka na venčení, přítele nebo souseda, kteří budou v případě vaší nepřítomnosti fungovat jako "hlídač pejska".

Domácí klec může efektivně pomoci odbourat strach ze samoty a naučit čistotě. Pokud se naučí, že klec je jeho útočiště vybavené pelíškem, malou miskou s vodou a oblíbenou hračkou, bude se cítit sebevědomě a uvolněně. Klec mu zabrání okusovat nábytek a je také velmi nepravděpodobné, že si výkaly zašpiní prostor určení k ležení.

Jakmile bude váš chrt dost sebevědomý na to, aby spal v kleci, můžete během toho, kdy budete v pokoji, na krátkou dobu zavřít dveře a brzy budete moci na krátkou dobu odejít z místnosti. Řekněte mu ‚zůstaň‘ a pomalu se vzdalujte od klece a začne-li kňučet, pevně řekněte ‚ne‘ a pokračujte v odchodu. Pokud neprotestoval, v klidu ho po návratu odměňte.

Problémový pes vás v prvních dnech a týdnech bude stát spoustu sil a energie, ale vaše úsilí bude odměněno. Přesto vám radíme, aby jste pečlivě zvážili své zkušenosti se zacházením s problémovými psy a také si uvědomili práci, která z toho vyplývá. Všichni tito psi mají velký potenciál užít si šťastný rodinný život, pokud budou mít tu správnou péči.

Poradíme vám, jak se k takovým pejskům chovat a jak postupovat a pokud budete potřebovat, poskytneme také další podporu v době po adopci.

Není nic horšího než adoptovat psa a pak se ho vzdát. Pes, to je závazek na celý život. Jejich vrácení po tom, co už byli doma, je může ještě více vyvést z rovnováhy. Pečlivě zvažte svoje možnosti, než se rozhodnete zavázat k adopci. Pokud jste zkusili vše, problémy jste s námi konzultovali a pořád si nevíte rady a nemáte pocit, že je tendence ke zlepšení, pes musí být vrácen zpět naší organizaci, aby se předešlo dalšímu trápení.

Trénink

Psi musí znát základní povely. Proč?... Protože stejně tak jako lidé, i psi potřebují základní stupeň vzdělání a socializace, aby jim to umožnilo cítit se jistě a chovat se na veřejnosti společensky.

Svého pejska verbálně chvalte a dodávejte mu tak sebevědomí. Malé pamlsky, např. kousky sýra, pomohou podpořit vaše slovní povely a stanou se efektivní tréninkovou pomůckou – a stejně tak např. ostřikovač s vodou! Pokud bude váš pes dělat něco, co by neměl, např. skákat na návštěvu, skákat na kuchyňskou linku atd., rychlé stříknutí vodou do tváře okamžitě zabrání tomu, aby se dopustil stejného přestupku.

Pohotově odměňte svého psa za dobré chování a na špatné reagujte hlasitým "NE". Prosím vyvarujte se bití a fyzického trestání svého psa – nebude tomu rozumět a bude nešťastný.

Stejně jako u malých dětí, nenechávejte na podlaze ležet věci, kterých by se pes mohl zmocnit, předměty, které by mohl zničit nebo kterými by si mohl ublížit. Je lepší nehodám předcházet před tím, než se stanou. Lekce výcviku psa mohou být zábavné a mohou pomoci při socializaci s jinými psy.

skolicka
Foto Lucky

Kojenci a psi

Vždy, když budete seznamovat psa s domácností, ve které žijí kojenci a malé děti, buďte velmi opatrní. S chrtem tomu nebude jinak. Děti a kojenci by nikdy neměli být ponecháni se psem o samotě. Děti se musí naučit jednat se psem klidně a jemně a respektovat jejich potřeby a pelíšek. Výborným nápadem je zařídit psovi únikové místo, kam se může uchýlit, pokud bude chtít být sám.

Chrti mají velmi rádi lidi, něžní, klidní a učenliví, ale pokud je děti popichují, tak jako všechna všechna plemena, mají i oni svůj práh tolerance. Naučte prosím své děti, aby psa respektovaly, a brzy se z nich stanou nejlepší přátelé. Nikdy nenechte dítě rušit spícího psa.

Kid
Foto ASPA Friends

Kočky

Nejen chrti honí kočky – stejně tak to dělá mnoho jiných psů! Chrti jsou lovečtí psi a konec konců jejich instinkty byly záměrně šlechtěny k lovu a také byli trénováni, aby pronásledovali vše malé, co se hýbe. Lidé si ani nemusí uvědomit, že chrti jsou schopni vidět něco, co považují za kořist k ulovení, i na téměř kilometrovou vzdálenost. Ale stejně tak jako např. greyhoundi prokazují různý stupeň soutěživosti v dostizích, projevují chrti obecně i větší resp. menší zájem o malá zvířata, je to velmi individuální.

Mnoho chrtů žije s kočkami bez problémů.

Budete předem informováni, zda-li je pes, kterého jste si vybrali, vhodný k soužití s kočkami. Je však NUTNÉ dodržet tyto bezpečnostní pokyny, dokud si nebudete jistí temperamentem vašeho psa:

 • Během prvního seznámení musí mít pes náhubek a být na pevném vodítku
 • Nechte kočku v pokoji a pokud bude pes táhnout směrem k ní, stáhněte ho zpět a řekněte "Ne, nesmíš". Pokud pes reaguje na vaše povely tak, jak si představujete – nezapomeňte ho pochválit a odměnit pamlskem!
 • Neberte kočku v první fázi do náručí, protože to zvýší psův zájem o ni.

Dalším krokem je dosáhnout toho, aby si pes lehl a relaxoval v blízkosti vaší kočky. Tento krok bude také záviset na ochotě vaší kočky spolupracovat. Některé kočky budou trávit čas pozorováním psa z nejvyššího a nejvzdálenějšího možného místa:-), jiné budou připraveny nováčkovi ukázat, kdo je u vás doma šéfem. Je vždy lepší podpořit vaši kočku na "úkor" nováčka, tedy psa, protože to kočce v očích psa dodá autoritu a neměli bychom zapomínat ani na to, že seznamujeme dvě rozdílné povahy.

Pokud kočka psa poškrábe, ihned vymyjte ránu teplou vodou.

Až budete mít pocit, že pes dosáhnul pokroku, sundejte mu náhubek. Mějte ho stále na vodítku a nakrmte kočku a psa společně. Tímto budou vedle sebe, ale nebudou se jeden na druhého soustředit. Jakmile si budete jistí, dejte psovi znovu náhubek a sundejte obojek a vodítko. Časem budete moci sundat i náhubek. Pes se brzy naučí pravidlům a bude akceptovat kočku jako člena rodiny. Nicméně to bude vyžadovat citlivý přístup a dodržování bezpečnostních pokynů. Zajistěte, aby měla kočka vždy možnost utéci. Pokud to bude nutné, umístěte pod schody resp. mezi dveře dětskou bezpečnostní závoru tak, aby se kočka mohla dostat skrz, pes ale ne.

I poté, co pes akceptuje vaše domácí pravidla, pamatujte na to, že na cizí kočky se může dívat jako na potencionální kořist k lovu, proto buďte během vycházek vždy na pozoru.

Dokud si nejste úplně jistí, nenechávejte psa a kočku spolu samotné v místnosti. Pokud není vaše kočka zvyklá ve svém domově na psy, mohla by utéct. Proto je pro všechny případy dobré, aby kočka nosila obojek s identifikační známkou.

Nebojte se nás kontaktovat, poradíme vám, jak docílit toho, aby chrt a kočka žili bez problémů pod jednou střechou.

Stárnutí

Stárnutí je genetickým procesem a váš pes stárne mnohem rychleji než vy. O psech se říká, že dospívají v 18 měsících. Délka života psa je závislá mj. na zdravotním stavu.

Příznaky stárnutí

Změny spojené se stárnutím se ukazují postupně a nemusíte je hned poznat, protože svého psa vidíte každý den. Můžete si všimnout změn v barvě srsti, šednutí tlamy, změn ve spánkovém režimu, apetitu a žízně, tvaru těla, neochoty k aktivitě a chování. Mnoho těchto změn se také vyskytne jako příznaky nemocí, proto svého psa pravidelně nechte kontrolovat veterinářem.

Mnoho veterinářů poskytuje poradenství zaměřené na stravu a péči o starší psy. Pravidelné zdravotní prohlídky jako například každoroční očkování, odčervování a ochrana proti blechám by neměly být přehlíženy během celého života psa až do stáří.

Aspa Friends
Foto ASPA Friends

Strava

V nutričních požadavcích staršího psa jsou patrné rozdíly. Strava seniora závisí na jeho životním stylu, stupni aktivity a klesající funkcí orgánů. Váš veterinář vám poradí, až budete přecházet ze stravy pro dospělé na stravu pro seniory.

Někteří starší psi vyžadují až o 20% méně kalorií, protože se stanou méně aktivními. Svého psa proto pravidelně važte (každé 3 měsíce). Přizpůsobte příjem potravy jeho optimální hmotnosti. Obezita může přetěžovat srdce, plíce, svaly a klouby a může zkrátit průměrnou délku života. Pokud má pes nadváhu, promluvte si s veterinářem o méně kalorické stravě.

Když se sníží stupeň aktivity, u starších psů se může projevovat svalový úbytek. Doplňky stravy jako olej z tresčích jater a glukosamin pomohou předejít kloubnímu opotřebení. Normální zdraví starší psi by měli dostávat stejnou dávku bílkoviny jako psi mladší, ale musí být větší kvality. Častým krmením malými dávkami předejdete přetížení jejich zažívacího ústrojí. Jejich chuť k jídlu se může snížit z důvodu poklesu vnímání čichu a chuti. Psi senioři vyžadují zvláštní péči. Buďte milí a ohleduplní a věnujte svému psovi větší pozornost. Starší psi také mají potřebu zvýšeného vyprazdňování z důvodu oslabeného svalstva. Umožněte jim to během dne, později v noci a brzy ráno.

Jak na úzkost

Je velmi důležité si uvědomit, že váš pes nikdy předtím nebyl sám. Pokud ho musíte nechat doma samotného, může se bát a být zmatený. Říká si… Kam jste šel? Vrátíte se? Kde to vlastně jsem?

Zde naleznete pár rad, které pomohou překonat běžnou úzkost z odloučení:

Ze začátku trénujte ponechání svého psa o samotě pokaždé jen na pár minut Nebuďte z odchodu zbytečně nervózní (pokud si pes myslí, že jdete někam, kde se budete mít lépe než on doma, každopádně bude rozrušený) a poprvé odejděte jen na 15 minut. Pokud to bude možné, postupně navyšujte tuto dobu odloučení až na pár hodin. Zakrátko pochopí, že se vrátíte a uvolní se a jeho úzkost z odloučení bude pryč. Vaše obnošená věc mu pomůže s uklidněním.

Zabezpečte váš domov

Nemějte na parapetech oken drobné předměty a žaluzie. Pes vás půjde k oknu hledat a pokud tam budou drobnosti nebo jiné věci, mohl by je sežrat, bude-li neklidný!
Myslete na to, že existuje nebezpečí, že se váš pes může pokusit proběhnout skrz průhledné sklo terasy nebo jinými dveřmi, pokud nebudou nějak zabezpečeny.

Krajní varianta: Na prvních pár týdnů si můžete půjčit klec do interiéru Pokud je úzkost opravdu velká, potom zapůjčení dostatečně velké klece na prvních pár týdnů opravdu bude mít svůj význam. Váš chrt odjakživa žil v kotci, takže to pro něj může být uklidňující a povzbuzující v době, kdy se mění ze závodníka či lovce na domácího miláčka. Postup může být následující: umístěte ho do klece na první 2 týdny, zatímco bude doma sám. Poté, až přivykne všednímu životu rodiny, bude opět umístěn to klece, ale tentokrát s otevřenými dveřmi, což mu dá na výběr, zda zůstat v kleci nebo ne. Za další 2 týdny můžete klec vrátit, protože pes už bude na samotu zvyklý. Ale než si pořídíte nebo půjčíte klec, vyčkejte, jak se pes skutečně bude chovat, je značně pravděpodobné, že to velmi dobře zvládnete i bez ní!

Váš pes venku

Ať už se loudáte listnatými alejemi, procházíte se lesem nebo objevujete nové stezky, venkov je skvělým místem pro objevování a odpočinek.

Pět pravidel pro bezstarostné procházky venku:

 1. Mějte svého psa pod kontrolou, aby nelekal nebo nerušil hospodářská zvířata nebo divokou zvěř.
 2. Pokud prozkoumáváte nové stezky nebo procházíte kolem hospodářských zvířat musíte svého psa mít na krátkém vodítku – a občas nebudete moci svého psa na určitá místa vzít vůbec. V takových případech postupujte podle místních předpisů.
 3. Obecně platí pravidlo mít psa na vodítku, nedoporučujeme pouštět chrty navolno v neoploceném prostoru. Myslivecká stráž má právo zastřelit psa, který poraní nebo honí zvěř v lese.
  Kromě toho může dojít k závažným zraněním.
 4. Pokud vás a vašeho psa honí hospodářské zvíře, je bezpečnější pustit psa z vodítka – neriskujte zranění tím, že ho budete chránit.
 5. Dávejte pozor na to, aby váš pes nevystrašil ovce nebo kozy, nebo se nepotuloval tam, kde by mohl vyrušit ptáky, kteří sídlí na zemi nebo jinou divokou zvěř – vajíčka a mláďata bez ochrany rodičů brzy zemřou.

Ať už půjdete kamkoli, při respektování těchto pěti pravidel bude váš pes v bezpečí, budete chránit životní prostředí a prokážete, že jste zodpovědným majitelem.

Lucky2
Foto Lucky

Adopce

Chrti jsou velmi přizpůsobiví psi a náš adopční program je značně flexibilní. I když pracujete, máte děti, kočky nebo nemůžete chodit na dlouhé procházky, stojí za to nám zavolat nebo napsat.

Jsme schopni najít pejska ideálního právě pro vás a vhodného do vašeho prostředí.

Zavolejte nám na: 773 524 448, 602 784 572

Nebo použijte náš kontaktní formulář


Při psaní tohoto textu byly využity naše vlastní zkušenosti s adoptovanými chrty a pasáže z brožury "Almost everything you need to know about… looking after your Greyhound".
Za laskavé svolení k publikování a využívání děkujeme Retired Greyhound Trust, Velká Británie, za český překlad Monušce.
Úpravy, korekce a doplnění provedla Lucky + Tereyska.

 

Aktuálně

Chrti v nouzi
materiály na podporu adopce

Zde si můžete stáhnout materiály pro propagaci:
chrti v nouzi
Děkujeme :-)Chrti v nouzi děkují za péči a podporu MVDr. Ivo Hylákovi a jeho týmu
Vyvet

Program adopce chrtů ohrožených smrtí nebo strádáním v zemi jejich původu (greyhound a lurcher)