Loading Translate
 EN
adopce chrtů chrti v nouzi
pejsci blogují blogy pejsků

Oisin

(Autor blogu: Oisin | Zobrazit přehled článků blogu)
Ahoj, jmenuji se Oisin a jsem kluk k světu. :-)

Oisin a Jeník

článek ze dne: 06. 04. 2013
Jak Monika psala v komentáři, chceme vám popsat první dny s Oisinem. Blog jsme založili teprve včera a zatím jsme vložili pouze fotky z Oisinova příjezdu. Oisin byl po cestě vyčerpaný, trochu nervózní, proto jsme seznamování nechali na neděli. Jeník je malý kříženec všeho možného:), adoptovaný z útulku a pravděpodobně si nese v sobě určitá stigmata (roztěkaný, velmi živý, lehce dominantní ke psům, avšak bojácný a nedůvěřivý). Naše seznamování probíhalo venku na neutrální půdě. Oisin hned ze startu na Jeníka vrčel a štěkal, zatímco Jeník se chtěl kamarádit, hlavně proto, že Oisin je kastrovaný a Jenouš byl jednoduše nadržený. Ve výběhu to nebylo lepší, stále po Jeníkovi vyjížděl a neměl o seznamování zájem. Jeník tu noc spal u mé mamky a Oisin u nás v bytě. Svůj problém jsme řešili s Monikou z CHVN, která je druhý den vzala na malou okružní jízdu:), aby zjistila, jak na tom kluci jsou. Oisin už byl ve větším klidu a tak jsme je pustili do výběhu, kde si chtěl hrát. Vybízel Jeníka ke hře vrčením a štěkáním, což jsme nechápali a Monika nám vysvětlila, že je to způsob chrtí hry. Do výběhu přišlo i odrostlejší štěně Stafforda, na které Oisin nakonec také vyjel. Z procházky jsme odcházali s pocitem, že máme velice dominantního psa, s čímž jsme nepočítali. Ten den spali už oba dva u nás. První dny měli na frňácích košíky a do 2 dnů už fungovali naostro:). Situace je teď zcela opačná. Oisin je v absolutním klidu a je submisivní (ukázalo se tedy, že původní dominance vycházela z nejistoty a vyčerpání po transportu). Chtěl by se kamarádit, ale Jeník se drží zpátky. Je to směsice uraženosti, žárlivosti a strachu z většího psa. Oisin je při hře jak z divokých vajec a to je na Jeníka trochu moc. Občas na něho tedy vrčí a dává mu najevo - "Nech mě být". Věříme, že se to zlepší a snažíme se pozornost rozdělovat spravedlivě. Nejen hafani se učí, ale i my. Zase jsme o něco chytřejší - snad:).
obrázek 5777
foto:   Stejně jsem se k tobě nacpal:)
obrázek 5778
foto:   Je potřeba občas vyvětrat:)
 

Komentáře k článku

Monika
šikulky
(Monika, 06. 04. 2013)
Děkuji za pěkný článek a sdělení zkušenosti. Chápu, že je občas obtížné psát o něčem, co se zrovna nedaří, zvláště, když v příspěvcích ostatních rodinek čtete jak jsou všichni úžasní, rychle se učí a jak vše klape. Věřte, že tomu tak není, protože náš tým je asi týden po transportu neustále na telefonu a řešíme spoustu věcí s novými rodinkami. Jen se potom o tom nepíše:) Buď, že je to tak nějak zapomenuto, protože jsou to přechodné záležitosti nebo že to přebijí jiné pozitivní zážitky:)Vesměs problémy po každém transportu jsou si velmi podobné a hlavní co můžeme dělat, je rodinky především uklidňovat, poradit a hlavně prosit o trpělivost. Pro pesany je ta 3-denní cesta v té plechové krabici opravdu velmi náročná, ale hlavně pak ta celková změna prostředí, jiní lidé, jiní psi, jiný domov. Ale i přes to všechno, jelikož cítí od rodinek lásku a pochopení, si zvykají neuvěřitelně rychle. Děkuji Markovi a Hance za krásné fotky a hlavně jejich přístup, který bude po zásluze odměněn:) Těším se až kluky brzo zase uvidím. Monika ChvN
 
ZuzkaM
(ZuzkaM, 06. 04. 2013)
Dobrý den,
všechno se určitě zlepší. My máme prakticky stejnou dvojici:) K útulkové menší fence jsme před cca rokem přidali fenku chrta. Začátky byly velmi krušné, Georgia (chrt) po malé vyjížděla a první měsíc musela mít neustále koš. Časem se ale situace razantně zlepšila, teď jsou nejlepší kamarádky a začátky byly zcela zapomenuty.
Určitě to u Vás bude mít stejný průběh.
PS: Myslím, že spolu budeme chodit do stejné hodiny ve psí školičce:)
Zuzka + Winky + Georgia
 
Eva
(Eva, 06. 04. 2013)
Já se moc přimlouvám: PIŠTE O TOM, podpořme se navzájem. Nevím, jak u ostatních, ale nám se od nejbližšího okolí zrovna moc podpory a pochopení nedostává (upřímně, ani jsem nic takového nečekala, jen maminka docela překvapila:-)), takže každá pravdivá zpráva od statečných rodinek s novými (či starými) adopťáky potěší a povzbudí.
 
Oisin
(Oisin, 06. 04. 2013)
Zuzi, tak to se budeme těšit:)
Děkujeme za podporu, jsme rádi, že to můžeme s někým sdílet.
Hanka, Marek, Jeník a Oisin
 
Jana S
(Jana S, 06. 04. 2013)
Tak abyste v tom nebyli sami:-) tak my měli chvilku po příjezdu Arethky taky trochu "problém" s dominancí a náznakem agrese. Nám se osvědčilo prostě se na nově příchozího nedívat jako na "chudáka adopťáčka" ale jako na jakéhokoliv nového příchozího..kterého automaticky přivádím jako toho "posledního" do smečky..tedy nemá právno na gauč, na postel, dostává poslední najíst....prostě pokud cítím náznak dominance a z ní plynoucí agrese, zakazuju všechny výsady...a ty pak pomaličku "povoluju" podle zásluh a mírného chování..přičemž jakýkoliv náznak agrese hned řeším. I já jsem ale první dny situaci podcenila a došlo k jednomu kousnutí...vše se ale vyřešilo. Chybami se člověk učí, náhubek jsme pak nějakou dobu sundávali jen opravdu pod přísným dohledem. Ale bylo až neuvěřitelné sledovat, jak rychle se situace zklidnila..jak úžasně se Arethka přizpůsobila a teď je z ní miláček, ke kterému se ostatní psíci i lidi bez obav tulí na gauči a ta místo vrčení jen poskakuje a snaží se někoho vprovokovat ke hře. Je nádhera to pak sledovat. Jste každopádně skvělí, že se nenecháte hned prvním problémem odradit, ono si to sedne rychleji, než budete čekat a výsledek prostě bude stát za to! Moc se těším na další zprávy, jak pokračujete, na fotkách vypadají hafíci jako největší andílci:-)
 
Oisin
(Oisin, 07. 04. 2013)
Tak u nás se na \"chudáka adopťáčka\" nehraje. Po příjezdu okupoval sedačku, ale ta byla hned zakázána, když vyjel na Jeníka. Teď mají u sedačky pelíšky a spokojenost na všech stranách:). Na kousání nedošlo, ale při hraní ve výběhu je Oisin dost temperamentní, takže když tam skáčou nebo když se hází klacek, musí mít náhubek a občas je potřeba ho okřiknout. Ovšem Jeníček se taky nechce o nic dělit. Jinak doma je chvíli v pohodě a spí vedle Oisina v pelíšku a pak se jde schovat pod postel a nechce vylézt. No všechno má svůj čas:). Chlapci právě odfukují a dělají andílky:). Zdravíme Arethku a všechny nosany.
 

Napsat nový komentář

nadpis komentáře:
vaše jméno:
ochrana proti spamu: (napište prosím správný součet čísel) 9 plus 10 =

 

Další články v blogu

1) Příjezd do nového domova

Jsem v novém domově a pořádně to tu musím prozkoumat. :-)
obrázek 5773
obrázek 5774
 
(05. 04. 2013 | 5 komentářů) zobrazit článek

Aktuálně

Chrti v nouzi
materiály na podporu adopce

Zde si můžete stáhnout materiály pro propagaci:
chrti v nouzi
Děkujeme :-)Chrti v nouzi děkují za péči a podporu MVDr. Ivo Hylákovi a jeho týmu
Vyvet

Program adopce chrtů ohrožených smrtí nebo strádáním v zemi jejich původu (greyhound a lurcher)